قفل گذاری CD/DVD

امروزه با افزایش روز افزون تولید محتوا و رسانه های دیجیتال به جای محتوای چاپی (کاغذی)، جلوگیری از کپی برداری محصولات آموزشی و مالتی مدیای داخل لوح ها اهمیت بالاتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. از این رو با توجه به افزایش نرم افزارهای هک و کرک، لحاظ کردن امنیت برای نرم افزارهای تولید شده در قالب لوح فشرده (CD/DVD) و بکارگیری الگوریتم‌ های خاص جهت قفل گذاری و امنیت اطلاعات داخل لوح ها بیش از پیش احساس می شود.

قفل گذاری dvdقفل گذاری و تامین امنیت محتوای CD/DVD بشرطی رضایت­بخش خواهد بود که:

  • کارایی نرم افزار تولیدی را پایین نیاورده
  • در تمامی سیستم عامل های ۳۲ و ۶۴ بیتی موجود قابل اجرا باشد
  • قفل گذاشته شده با آنتی ویروس‌های مختلف تداخل نداشته باشد

که حصول این سه شرط، کاری مشکل است و نیاز به دانش امنیت اطلاعات دارد.

تولیدکنندگان محتوای دیجیتال در قالب لوح فشرده، تنها در صورت قفل گذاری ایمن و مطمئن و جلوگیری از کپی برداری محصول است که می‌توانند به فروش حداکثری و سودآوری مورد انتظارشان دست یابند.

نشر دیجیتال هِرسه با سال ها تجربه در این زمینه و همکاری با متخصصین تامین امنیت، با چهار روش قادر به تامین حداکثری امنیت محصولات و در نتیجه کمک به فروش بیشتر محصولاتتان می­باشد.

  • توجه: هیچ شرکت یا شخصی نمی­تواند ادعای تامین ۱۰۰% امنیت محتوای شما را داشته باشد چرا که همواره دست بالای دست زیاد است و هرجا قفلی هست، کلیدی هم هست. با وجود این تامین امنیت بالای ۹۵% و رضایت ۱۰۰% مشتریان قبلی، برگ برنده‌ی نشر دیجیتال هِرسه نسبت به سایر رقباست.

هم اکنون چهار نوع شیوه امنیتی مختلف جهت حفاظت اطلاعات CD و DVDهای تولیدی قابل اجراست.

۱- قفل فعال سازی

۲- قفل ضد رایت (تکثیر)

۳- قفل مخصوص ویدیو پلیر خانگی

۴- قفل دانگل (سخت افزاری)

در ادامه به توضیح جامع هر یک از این چهار نوع قفل گذاری می پردازیم.

بصورت خلاصه پایه و اساس قفل فعال سازی (که بصورت نرم افزاری هستند) محدود کردن کاربر برای اجرای محصول در یک کامپیوتر است.

در این شیوه قفل گذاری که امروزه بسیار رایج و مورد پسند تولید کنندگان محتوای آموزشی دیجیتال است، پکیج مورد نظر که ممکن است شامل یک لوح و یا چندین لوح باشد (cd و یا dvd) با استفاده از یک شماره سریال فعال شده و اجازه دسترسی کاربر به محتوای آموزشی را میدهد. البته این بدین معنا نیست که پس از فعال سازی می تواند اطلاعات را دخل هارد کپی کند.

البته با استفاده از این شیوه قفل گذاری می توان فایل ها و پکیج های آموزشی دانلودی را قفل گذاری کرد و نیازی نیست قفل گذاری حتما بر روی سی دی و یا دی وی دی بصورت فیزیکی انجام شود.

از امکانات برتر این نوع قفل امکان جمع آوری اطلاعات کاربرانی که اقدام به خرید لوح های شما نموده اند شامل نام خانوادگی، شماره تماس و ایمیل آدرس میباشد، که میتواند در پشتیبانی هرچه بهتر و ارسال تبلیغات و اطلاع رسانی جمعی در مورد محصولات جدید به شما یاری برساند.

مزایا:

از مزایای بسیار برتر این نوع قفل گذاری امکان اعمال قفل بر روی محصول شما از راه دور (داخل کامپیوتر خود شما) بوده که قاعدتا مسئله بعد مصافت و همچنین معضل خارج نشدن اطلاعات از داخل کامپیوتر شما را حل مینماید.

کاربر پس از قراردهی لوح آموزشی داخل دستگاه فقط یک فایل اتوران داخل لوح خواهد دید. با اجرای فایل پنجره ای ظاهر میشود که چهار شیوه مختلف را جهت فعالسازی و اجرای پکیج به کاربر معرفی مینماید. (نمونه فایل مورد نظر را میتوانید از بخش دانلود سایت مشاهده نمایید).

کاربر از طریق هر کدام از یک شیوه ها که در پایین شرح داده شده اقدام به فعالسازی نماید، کد خروجی دستگاه که همان کد شناسایی کامپیوتر شخصی کاربر است دریافت شده و در مقابل رمز عبور برای او ارسال میگردد. رمز عبور هر کامپیوتر یک رمز منحصر به فرد بوده که فقط همان کامپیوتر را برای اجرای لوح مجاز مینماید. واگذاری رمز منوط به این است که کاربر یک شماره سریال معتبر و منقضی نشده (قبلا استفاده نشده) که معمولا داخل بسته بندی و یا روی لوح چسبانده شده است را هنگام فعال سازی وارد نماید.

 توضیح شیوه ۱: فعال سازی اتوماتیک

در این روش ساده در صورتی که کامپیوتر مشتری به اینترنت متصل باشد کافی است کاربر شماره سریال چسبانده شده داخل پکیج را وارد کرده تا فعال سازی در پشت صحنه برنامه اتفاق بیافتد.

 توضیح شیوه ۲: فعال سازی از طریق تلفن گویا

در این شیوه کاربر با شماره تلفن قید شده داخل برنامه تماس گرفته در مرحله اول با وارد کردن شماره سریال چسبانده شده داخل بسته آموزشی اعتبار سنجی می شود. در مرحله دوم کد خروجی کامپیوترش که در همان صفحه مشاهده می کند را وارد نموده و رمز عبورش را دریافت میکند.

 توضیح شیوه ۳: فعال سازی پیامکی

در این روش کاربر شماره سریال معتبر و کد خروجی (شناسه کامپیوتر) دستگاهش را به شماره سامانه پیامکی ارسال نموده و رمز عبور برایش پیامک خواهد شد.

 توضیح شیوه ۴: فعال سازی دستی

در این روش نیز کاربر با مراجعه به وب سایت شما شماره سریال و کد خروجی را وارد نموده و رمز عبور را دریافت مینماید. از مزایای این شیوه بالا بردن آمار بازدید وب سایت شما میباشد.

 نکته:  

۱-    در روش های اتوماتیک ، پیامکی و دستی کاربر هنگام فعالسازی نام خانوادگی، شماره تماس و ایمیل آدرس خود را وارد مینماید.

۲-    کاربر از طریق هر کدام از شیوه ها اقدام به فعالسازی نماید مشخصاتش در سرور مرکزی ثبت شده و اقدام مجدد از طریق دیگر سامانه ها جهت دریافت رمز برای سیستم دیگر مقدور نخواهد بود.

۳-    در صورت تعویض سیستم عامل کاربر میتواند مجددا از سامانه استفاده کرده و در صورتی که سخت افزار سیستم خود را تغییر نداده باشد رمز عبور مربوط به کامپیوتر خود را دریافت نماید.

قفل های فروش آنلاین:

جهت قفل گذاری محصولاتی که به صورتی دانلود ارائه می شوند می توایند از همین سیستم قفل گذاری استفاده نمایید. بدین صورت که کاربر پس از خرید آنلاین و پرداخت هزینه شماره سریال فعال سازی را دریافت کرده و اجازه استفاده از محصول دانلود شده در کامپیوتر شخصی خود را دارد. ولی اجازه قرض دادن به دیگران و پخش محصول در فضای اینرنت از او گرفته می شود.

هدف از قفل سخت افزاری ضدرایت جلوگیری از رایت مستقیم لوح و یا کپی آن روی هارد است.

قفل ضد رایت از قدیم مرسوم بوده و اکثر ایرانی ها با آن آشنا هستند. نرم افزارهای زیادی به منظور ضد رایت کردن سی دی و دی وی دی تولید شده اند. قفل گذاری به شیوه ضد رایت از رایج ترین نوع قفل های موجود در بازار لوح های آموزشی و نرم افزاری بوده و هست.

اما متاسفانه از ایرادات محرز قفل ضد رایت نرم افزاری عدم امکان تولید عمده و اجبار در تکثیر جزئی بوسیله کامپیوتر و با استفاده از رایترهای معمولی توسط خود شخص است.

نشر دیجیتال هرسه با توجه به تقاضای بالای این نوع قفل توسط تولید کنندگان لوح های آموزشی قفل سخت افزاری ضدرایت با امکاناتی مثل جلوگیری از کپی اطلاعات داخل هارد، جلوگیری از رایت مستقیم سی دی یا دی وی دی و ضد اسکرین کپچر بودن را طراحی و تولید نموده است.

در این شیوه قفل گذاری پس از ایجاد یک مستر اصلی از محصول شما تکثیر لوح ها به هر کدام یک از شیوه های چاپ دیجیتال و یا استمپر تولید شده سپس خط لیزر قفل روی تک تک لوح ها گذاشته می شود.

خط لیزر گذاشته شده روی لوح به هیچ عنوان در خوانایی و سرعت اجرای لوح تاثیر نگذاشته و فقط به هنگام گرفتن رایت تاثیر خود را نمایان خواهد کرد.

بعضی افراد با مشاهده قفل سخت افزاری ضد رایت تولید شده توسط نشر دیجیتال هرسه سعی در شبیه سازی و کپی کردن این قفل با سوزن ، پرگار و یا … نموده اند. این نوع قفل نیاز به دقت بالایی در محل و عمق ایجاد خط بر روی لوح دارد و عمدتاً قفل گذاری این افراد با شکست مواجه شده و منجر به خراب شدن تعداد زیادی از لوح ها می شود.

خط لیزر گذاشته شده روی هر لوح در صورتی که عمق مناسب را نداشته باشد باعث کپی شدن محصول و در صورتی که عمق خط لیزر زیادتر از حد لازم باشد ناخوانایی لوح را به همراه خواهد داشت. بالا یا پایین تر بودن خط لیزر نیز به فایل های اصلی لوح آسیب رسانده و بخش هایی از محصول معیوب خواهد شد.

نشر دیجیتال هرسه این اطمینان را به شما می دهد که خط لیزر ها با دستگاه گذاشته شده و در عین سرعت بالای قفل گذاری دقت بالا نیز ضمیمه قفل گذاری خواهد بود.

احتمال خرابی لوح ۱عدد در ۱۰.۰۰۰ حلقه.

اجرای قفل ضد رایت و ضد کپی ویدئو پلیر به علت حساس بودن دستگاه های پخش خانگی یکی از سخت ترین و پیچیده ترین قفل گذاری های موجود در بازار قفل گذاری است.

نشر دیجیتال هرسه با استفاده از سابقه و تجربه خود توانسته است این نوع قفل را با ادغام دو روش نرم افزاری و سخت افزاری پیاده کند. مرحله نرم افزاری جهت جلوگیری از کپی شدن فیلم داخل هارد بوده و مرحله سخت افزاری که به صورت لیزر دی وی دی پیاده می شود لوح را از رایت مستقیم محفوظ میدارد.

مرحله نرم افزاری: در این مرحله که در واقع آن را تهیه مستر قفل نامگذاری می کنیم دی وی دی مستر این آمادگی را پیدا می کند که پس از تکثیر لیزر لاک بر روی آن اعمال شود و در ضمن آن با استفاده از سیستم تقسیم فایلی به تعداد ترک های داخل دی وی دی افزوده شده و از لحاظ حجمی کلیت دی وی دی بصورت مجازی تقریبا دارای ۸۰۰ گیگ فایل خواهد بود.

در این مرحله هرگز تغییری در اجرای لوح مثلا در بخش منو و یا زمان بندی پخش فایل ها ایجاد نخواهد شد.

مرحله سخت افزاری: این مرحله که پس از تکثیر اعمال می شود همان لیزر لاک یا قفل سخت افزاری است که با دستگاه بصورت یک خط هلال مانند روی تک تک دی وی دی ها گذاشته می شود.

خط گذاشته شده بر روی دی وی دی ها از نظر عمق و فاصله از مرکز بصورت میلیمتری حساس میباشد. از این رو تا کنون شخص یا شرکتی به جز نشر دیجیتال هرسه نتوانسته این نوع قفل را پیاده سازی نماید.

البته حالت های دیگری برای قفل گذاری ویدئو پلیر در بازار موجود است که ایرادات خاص خود را داراست. برای مثال یک نوع قفل که هم اکنون در بازار موجود است احتیاج به تکثیر از روی ایمیج بوسیله کامپیوتر را دارد که این نکته سرعت پایین در تولید را به همراه خواهد داشت و یا اجبارا شخص قفل گذار خودش تکثیر را به عهده می گیرد البته با هزینه چند برابری. و یا اینکه کارفرما حتما باید به شیوه استمپر لوح های خود را تکثیر کند که تولید حداقل ۱۰۰۰ عدد از هر لوح را برای کارفرما به همراه دارد. در ضمن در این گونه شیوه ها هزینه قالب استمپر نیز به هزینه قفل گذاری اضافه میگردد.

از مزایای قفل ویدئو پلیر نشر دیجیتال هرسه به غیر از امنیت مناسب سرعت در تولید، عدم محدودیت حداقل و حداکثر در تعداد تولید، عدم نیاز به نصب هیچگونه پیش نیاز برای پخش در کامپیوتر و هزینه مناسب را می توان نام برد.

نکته: لازم به ذکر است قفل ویدئو پلیر به علت محدودیت های زیاد، سیستم ضد اسکرین کپچر را نداشته و نسبت به قفل های فقط قابل پخش در کامپیوتر از امنیت پایین تری برخوردار هستند.

قفل دانگل و یا tiny که البته بعضی ها هم به اسم قفل سخت افزاری آن را می شناسند سیستمی است که با استفاده از پورت usb اجازه استفاده از برنامه یا مالتی مدیای شما را به کامپیوتر می دهد. حتما نمونه آن را روی برنامه های حسابدرای دیده اید.

البته نمونه های موجود در بازار به علت اینکه قطعه usb تولید خارج از ایران بوده و هزینه بالایی دارند زیاد با استقبال رو به رو نشده اند.

نمونه قفل دانگل نشر دیجیتال هرسه کمی متفاوت است. بدین صورت که نرم افزار یا مالتی مدیای شما روی یک فلش کاملا معمولی کپی شده و بعد از آن اجرای نرم افزار شما فقط و فقط از روی همان فلش usb امکان پذیر است.

در نتیجه usb دانگل خودش حامل فایل های شماست. برنامه شما در صورتی اجرا می شود که usb تعریف شده به کامپیوتر متصل باشد.

از مزایای usb دانگل نشر دیجیتال هرسه می توان موارد زیر را نام برد:

  • حذف usb گران قیمت
  • قفل گذاری بر روی فلش دیسک های معمولی
  • قابلیت کپی نرم افزار شما بر روی خود فلش دیسک